Kamera v aute, čo na to zákon?

Chcete do svojho vozidla nainštalovať autokameru a premýšľate nad tým, či je to vôbec legálne a akým normám treba vyhovieť, aby ste neporušili zákon? Spoločne sa pozrieme na štyri najčastejšie otázky, ktoré vodičov trápia v oblasti legislatívy.

Zakazuje Európska únia autokamery?

Nie. Európska únia žiadny takýto zákaz nevydala. Ide o veľmi rozšírený mýtus, ktorý sa na internete objavuje. Aj keď bol niekoľkokrát vyvrátený, mnoho vodičov mu stále verí a šíri ho ďalej. Na základe Smernice Európskeho parlamentu je autokamera schválenou samostatnou technickou jednotkou vozidla, a preto ju môžete s kľudným svedomím na Slovensku používať.

Kde umiestniť autokameru?

Zatiaľ neexistuje žiadny predpis, ktorý by určoval presné miesto umiestnenia autokamery. To ale neznamená, že sa nemôžete dostať do konfliktu so zákonom. V bežnej praxi sa stáva, že polícia vodiča na nevhodné umiestnenie kamery skôr upozorní, než pokutuje ale netreba sa na to spoliehať.

Pri umiestňovaní zariadenia je potrebné mať na pamäti § 4 ods. 1 písm. i) Zákona o cestnej premávke, ktorý definuje základnú povinnosť vodiča a to: „zabezpečiť pred jazdou a počas jazdy, aby sa vo výhľadovom poli vodiča nenachádzali predmety, ktoré môžu odvádzať pozornosť od bezpečného vedenia vozidla.“ Autokameru preto umiestňujeme za spätné zrkadlo alebo tesne podeň. Druhou možnosťou je umiestnenie k spodnému okraju čelného skla.

Môžem umiestniť video z kamery na sociálne siete?

Kamery častokrát zachytia rôzne vtipné situácie, ktoré majú používatelia tendenciu uverejniť na sociálnych sieťach a internete. Na záberoch sa však nachádzajú chodci, vodiči iných vozidiel a iné informácie, ktoré spadajú pod Úrad na ochranu osobných údajov. Ten zakazuje záznamy z kamery voľne šíriť, pretože zábery je možné použiť výhradne len na ochranu práv majiteľa autokamery.

Môžem zhotoviť záznam príslušníkov policajného zboru?

Konanie polície nie je vždy oprávnené a v súlade so zákonom. V takýchto prípadoch nám vie pomôcť obrazový alebo zvukový záznam z autokamery, ktorý je úplne legálny. Na príslušníkov policajného zboru sa nevzťahuje zákon o ochrane osobných údajov, pretože pri výkone povolania sa nepovažujú za súkromnú osobu ale za verejného činiteľa.

Ako vidíte, používanie autokamier podlieha veľmi jednoduchým pravidlám. Ak ich budete dodržiavať, vyhnete sa akýmkoľvek sankciám a v rukách vám ostane skvelý pomocník, ktorý vás podrží vo chvíľach, keď bude zákon na vašej strane.

Prečítajte si tiež …

Ako vybrať autokameru?

Autokamery sú neoceniteľným pomocníkom v aute. V prípade, že sa staneme účastníkmi dopravnej nehody, dokážu poskytnúť záznam polícii alebo poisťovni a preukázať našu…
Zobraziť viac
Menu