Autokamera – Dokonalý svedok alebo ďalšia zbytočnosť?

Malé čierne škatuľky prilepené na čelných sklách vozidiel sú súčasťou našich komunikácií už niekoľko rokov a ich atraktivita vôbec neklesá. Sú autokamery len ďalším výmyslom marketingu digitálnej doby, je ich využitie prínosom a ako sa na ich použitie pozerá zákon?

Objektívy pozerajúce spoza okien najrôznejších druhov vozidiel už dávno nikoho neprekvapujú. Od profesionálnych vodičov sa cez aktívnych vodičov dostali až k najširšej motoristickej verejnosti a postupne sa stávajú “povinnou výbavou” moderného vozidla. Ich popularita je pritom logickým vyústením dopravnej situácie, ktorú každý deň zažívame na našich komunikáciách.

Neustále stúpajúci počet vozidiel v našej poddimenzovanej cestnej sieti vytvára dokonalé podmienky pre nehody akéhokoľvek druhu. Ak ste do dnešného dňa neboli účastníkom žiadnej škodovej udalosti, môžete si gratulovať, takých nás už totiž veľa nie je.

Len v roku 2018 poisťovne na území Slovenska zaregistrovali viac ako 400 škodových udalostí denne, čo predstavuje zhruba 16 ohnutých blatníkov, odtrhnutých nárazníkov či vážnejších poškodení každú jednu hodinu. Pokiaľ ide len o “plechy” dokopy sa nič nedeje, máme PZP a vďaka tomu nie je problém získať krytia škody na vašom vozidle, teda ak dokážete príčinu nehody a svoju nevinu. A práve tu sa vaša situácia môže značne skomplikovať. V mnohých prípadoch je totiž dokazovanie bez svedkov či iných stôp veľmi náročné a Polícia ani iní odborníci často nedokážu rozhodnúť správne. V podobnej situácii, vám môže kvalitná Autokamera s dobrým rozlíšením a správnym uhlom záberu ušetriť nielen kopec peňazí, ale napríklad aj zbytočné opletačky so zákonom. Autokamera s funkciou parkovacieho režimu, ktorá aktivuje záznam v prípade kontaktu s vozidlom (otrasový senzor) alebo pohybu pred vozidlom (pohybový senzor) môže tiež pomôcť s pátraním po zlodejovi vašich bicyklov, či vandalmi, ktorí zapálili susedné auto na sídlisku.

Prínos autokamier v podobe dokonalého dôkazu hodnotia pozitívne všetci účastníci dopravy vrátane polície, ktorá vďaka nim vyriešila už niekoľko závažných dopravných nehôd. Trochu zložitejšie je však pohľad z hľadiska legislatívy v jednotlivých krajinách starého kontinentu. Väčšina európskych krajín totiž zatiaľ nemá zákonnú stránku vytvárania kamerových záznamov upravenú samostatným zákonom. V otázke rozhodovania o zákonnosti a použiteľnosti záznamov v prípadnom dokazovaní skutočností zohľadňuje hlavne zákony na ochranu osobných údajov, ktoré sú v okolitých krajinách viac-menej podobné.

Aj keď sa konkrétne legislatívne úpravy v detailoch rozchádzajú, zhodujú sa v tvrdení, že záznam je použiteľný ako dôkaz a jeho vytvorenie s cieľom ochrany vodiča nie je v rozpore zo zákonom. O niečo prísnejšie sú zákony v Rakúsku a Nemecku, kde je možné v špecifických prípadoch potrestať zhotoviteľa záznamu likvidačnou pokutou vo výške desiatok tisíc €.
Rovnako ako v okolitých krajinách aj u nás platí zákaz zverejňovania kamerových záznamov na internete, hlavne bez retušovania značiek a tvárí tretích osôb, ktoré môžu na videách figurovať bez ich vedomia.

Prečítajte si tiež …

Ako vybrať autokameru?

Autokamery sú neoceniteľným pomocníkom v aute. V prípade, že sa staneme účastníkmi dopravnej nehody, dokážu poskytnúť záznam polícii alebo poisťovni a preukázať našu…
Zobraziť viac
Menu